Головне завдання людей, які мешкають у зоні частих обстрілів, – це захист житла від руйнування. Однією з найвразливіших зон у ньому є вікна. У разі близького прильоту потужною ударною хвилею пошкоджуються рами, але є й небезпека ураження осколками скла. Сьогодні кожному потрібно знати, як захистити вікна від вибухової хвилі. Відносно убезпечити себе можна, якщо правильно зміцнити віконну конструкцію, закласти віконні отвори мішками з піском, закрити щитами з дощок, фанери або ДСП, заклеїти шибки широкою клейкою стрічкою – скотчем, тканинними смужками або просто папером, щоб запобігти розлітанню осколків. Яким саме способом – кожен вирішує сам.

Дізнайтеся умови акції в 1 клік і забронюйте знижку

Як захистити вікна від вибухової хвилі дерев’яними щитами та мішками з піском

Однією з головних небезпек під час війни є раптові обстріли, від яких страждає мирне населення, руйнується інфраструктура міст. Передбачити їх неможливо, тому треба максимально убезпечити свою родину. Старі вікна частіше пошкоджуються ударною хвилею, у пластикових вікон більше шансів вистояти. На жаль, при атаці безпілотниками у склопакетів немає шансів проти потужної вибухової хвилі, тому від травми осколками, що розлітаються, ніхто не застрахований.

У приватному будинку і першому поверсі багатоповерхівок найкраще зміцнити вікна мішками, наповненими піском чи землею. Знайти ці матеріали не важко, вони є в кожному господарстві. Зовні мішки добре “гасять” ударну хвилю, нівелюють силу вибуху, запобігають розлітанню уламків усередині приміщення. Ще один варіант – забити вікна щитами із ДСП, закрити дошками чи листами фанери. Вони успішно борються з вибуховою хвилею, руйнуючи її та знімаючи навантаження зі скла. Встановлюючи на вікні такі загородження, треба передбачити джерело штучного освітлення, оскільки природне світло буде перекритим. В принципі, між щитами, що закривають вікна, можна залишати зазори, але це знижує їх захисні властивості.

Жителі багатоквартирних будинків, не маючи під рукою піску, все ж таки вигадують, як захистити вікна від вибухової хвилі. Як варіант підійдуть книги, які треба щільно укласти на підвіконні. Однак при сильній ударній хвилі вони можуть перетворитися із захисту на зброю ураження – товсті фоліанти, що розлітаються в різні боки, можуть сильно травмувати, тому бажано цю конструкцію з книг чимось накрити. Можна також присунути до вікна матраци або важкі меблі, набити ковдрами шафи, подушками. При вибуху вони закриють вас від осколків, що летять від вікна.

При близькому вибуху повністю захистити вікна від пошкодження ударною хвилею та уламків ні мішки, ні щити, на жаль, не допоможуть. Тому військові експерти наполегливо рекомендують додатково обклеювати шибки, щоб вберегти людей від різаних та інших травм.

Чим заклеїти вікна від вибуху

Чи знаєте ви, як правильно заклеїти пластикові вікна від вибухової хвилі? У багатоповерхових будинках є сенс використовувати підручні матеріали, щоб захистити шибки: заклеїти їх

  • широким скотчем,
  • смугами тканини,
  • тонким поліетиленом,
  • 2-3 шарами газет.

Розглянемо ці варіанти. Приступаючи до обклеювання вікон, пам’ятайте три основні правила:

 

  • ваша мета – обклеїти всю скляну поверхню або хоча б зменшити її площу, розбивши смужками матеріалу, що наклеюється на невеликі ділянки;
  • кінці смужок використовуваного матеріалу фіксуйте на поверхні рами і на скляному полотні;
  • бажано заклеїти склопакети з двох сторін – внутрішньої та зовнішньої – щоб уберегти від небезпечних порізів людей і в приміщенні, і на вулиці.

Найзручнішим матеріалом для захисту вікон можна вважати широкий безбарвний скотч. Він клеїться швидко, пропускає денне світло, не перешкоджає огляду. Є сенс обклеїти скотчем всю площу склопакета, щоб зменшити вібрацію вікна. Якщо площа скління велика, наприклад, у панорамних вікнах, краще приклеїти смужки у два шари: по горизонталі та вертикалі.

Якщо ви не маєте в своєму розпорядженні скотчу, у справу можна пустити ізоляційну стрічку, малярні стрічки, розташовуючи на вікні смужки будь-яким способом: в шаховому порядку, ромбиками, квадратами, хрест-навхрест або сніжинкою. Істотним мінусом цього є те, що ці стрічки непрозорі, отже, світла у приміщенні буде мало, і огляд з вікна значно погіршиться.

Плівкові покриття в якості захисту від вибухової хвилі

Одним з можливих способів обклеювання вікон з метою уловлювання осколків може бути нанесення плівкового покриття. Хоча люди досвідчені радять заклеїти склопакети армуючим матеріалом – тим, що використовується в автосервісі для захисту лакофарбового покриття кузова машини та фар від піскоструменю. На ринку також можна знайти антивандальні та протиударні бронеплівки спеціально для склопакетів. Для збільшення міцності скла рекомендується спочатку вийняти склопакет, приклеїти плівку на всю поверхню і після вставити назад в пластикову раму.

Для того щоб все зробити правильно, треба мати певні навички, та й коштує така “броня” недешево. Достойною альтернативою їй може стати побутова харчова плівка.

Як бюджетно захистити вікна від пошкодження?

У наших умовах доводиться заощаджувати кошти. Багато хто воліє не витрачати гроші на покупку матеріалів для обклеювання вікон, а використовувати те, що є під рукою. Наприклад, можна нарізати широкі смуги з простирадла або будь-якої іншої тканини. Такий спосіб обклеювання тканинними смугами довів свою ефективність ще під час Великої Вітчизняної війни, підійде він і зараз.

Процес обклеювання пластикових вікон тканинними смужками буде дуже простим:

  • спочатку треба вимити вікна і добре їх витерти;
  • після пензликом нанесіть на смуги клейстер, канцелярський клей або просто намильте тканину;
  • далі накладіть смужки на суху поверхню вікон, по діагоналі скляного полотна або косими стібками в різні боки по черзі, заводячи кінці смуг на рами;
  • потім притисніть тканину по всій довжині: коли клеючий склад висохне, смуги тканини будуть триматися міцно.

Ще більш бюджетний варіант захисту вікон від пошкодження – це обклеювання їх кількома шарами газети. Зрозуміло, що скотчем було б краще, але якщо його немає, то можна використовувати й папір. Від спрямої ударної хвилі вони особливо не захистять, але від осколків, що летять, висохлий шар пап’є-маше зможе вберегти. Для наклеювання газети вам знадобиться звичайний клейстер з борошна (1/2 склянки борошна на 1 склянку води), яку заварюють в 1/2 л окропу та варять до загусання. Не перестарайтеся, наносячи склад на газетні смужки, інакше папір розмокне. Після того, як потреба у заклеюванні вікон відпаде, ви зможете легко змити клейстер з вікна.

При обстрілах та вибухах у житлових приміщеннях небезпеку становлять не лише вікна, а й будь-які інші скляні поверхні. Це двері з елементами скління, дзеркала, дзеркальні шафи, скління балконів та лоджій. Тому не геройствуйте, навіть якщо ви правильно захистили себе від ударної хвилі: ховайтеся в приміщеннях без вікон (у ванній, коморі), відійдіть від вікон якнайдалі, бажано, за дві несучі стіни, або просто падайте на підлогу при вибуху, закривши голову руками.